Adelaide Writers’ Week program

The full Adelaide Writers’ Week program features more than 90 writers including international names such as Kevin Powers and AM Holmes plus Australian authors such as Tom Keneally and Josephine Rowe.

Some of this year’s themes include alternative history and stories produced from the experience of war. The first annual Adelaide Writers’ Week is a free event held at Pioneer Women’s Memorial Garden from Saturday, March 2 to Thursday, March 7. There are special ticketed events. The full six-day schedule including times and panel themes are below.

Ticketed sessions include:

Mike Ladd’s A Walk by the River: The local poet will lead a walk along the River Torrens while reading from his collection Karrawirra Parri (Sunday, March 3 and Tuesday, March 5 at 10am. Tickets: $20).

A History of Australian Wine: Wine writer Max Allen and Michael Hill Smith will discuss the history of South Australian wine at Bridgewater Mill (Sunday, March 3, 2.30 pm. Tickets $69).

War Stories: Featuring war writers Kevin Powers (The Yellow Birds), Tatjana Soli (The Lotus Eater) and Madeleine Thien (Dogs at the Perimeter) at Elder Hall (Monday, March 4, 6.30pm. Tickets: $20 to $25).

The Secrets of the Ancient World: Historian Tom Holland
 joins Michael Cathcart for a discussion about classical history at Elder Hall (Sunday, March 3, 6.30pm. Tickets: $20 to $25).

Schedule

Day One (Saturday, March 2)

W e s t   S t a g e

10.45am: The Conversation - David Brooks

12pm: Words vs Images - Oliver Burkeman, Pat Grant and Olivier Pollet

1.15pm: Short Haul Engine - Karen Solie

2.30pm: The Next Generation - LK Holt, Josephine Rowe and Fiona Wright

3.45pm: Writing South Australia - Dylan Coleman and Stephen Orr

5pm: Cold, Cold Ground - Adrian McKinty

East Stage

9.30am: 2013 Writers’ Week Dedication Lost Voices - Christopher Koch

10.45am: Tasmania - James Boyce and Rohan Wilson

12pm: Not Her Real Name - Emily Perkins

1.15pm: Every Grain of Rice - Fuchsia Dunlop

2.30pm: Engineers of the Soul - Frank Westerman

3.45pm: Outsiders - A M Homes and Tatjana Soli

5pm: Cairo - Ahdaf Soueif and Parker Bilal

Day Two (Sunday, March 3)

West Stage

9.30am: From Sea to Sea - Karen Solie and Zsuzsi Gartner

10.45am: You Aren’t What You Eat - Steven Poole

12pm: M L Stedman

1.15pm: Dogs at the Perimeter - Madeleine Thien

2.30pm: Girl Power - Justine Larbalestier, Isobelle Carmody and Vikki Wakefield

3.45pm: Redemption in Indigo - Karen Lord

5pm: Leviathan - Scott Westerfeld

East Stage

9.30am: Lives - Peter Robb

10.45am: Urban Myths - John Tranter

12pm: At Last - Edward St Aubyn

1.15pm: Immigrant Nation - Pat Grant and Tim Soutphommasane

2.30pm: Sri Lanka - Frances Harrison and Niromi de Soyza

3.45pm: The Art of the Picture Book - Nick Bland and Tohby Riddle

5pm: The People Smuggler - Robin de Crespigny

Day Three (Monday, March 4)

West Stage

9.30am: 1835 - James Boyce

10.45am: All stories are Love Stories - Karen Lord, Emily St John Mandel and Charlotte Wood

12pm: May we be Forgiven - A M Homes

1.15pm: It Takes a village - Shanaka Fernando and Andrea Hirata

2.30pm: The Power of Negative Thinking - Oliver Burkeman

3.45pm: Sexual Politics - Justine Larbalestier, Bryony Lavery and Chika Unigwe

5pm: Still Counting the Dead - Frances Harrison

East Stage

9.30am: The Fishing Fleet - Anne de Courcy

10.45am: Strange Meetings - Harry Ricketts

12pm: Map of Love - Ahdaf Soueif

1.15pm: The Art of History - Tom Holland and Tom Keneally

2.30pm: A New kind of Writing: Frank Westerman and Ann Wroe

3.45pm: Outlaws - Courtney Collins and Rohan Wilson

5pm: Highways to a War - Tom Keneally, Christopher Koch, Ross McMullin, Peter Robb and Scott Westerfeld

Day Four (Tuesday, March 5)

West Stage

9.30am: The Biographer - Brenda Niall

10.45am: The singer’s Gun - Emily St John Mandel

12pm: The Food Thing - Max Allen, Fuchsia Dunlop and Steven Poole

1.15pm: The Politics of the Stage - Bryony Lavery and Omphile Molusi

2.30pm: The Chameleon - Charlotte Wood

3.45pm: Poetry Reading - Kurt Heinzelman, Cath Keneally, Harry Ricketts, Karen Solie and John Tranter

5pm: For the Right Reasons - Omphile Molusi

East Stage        

9.30am: The Daughters of Mars - Tom Keneally

10.45am: The Great War - Ross McMullin and Harry Ricketts

12pm: By the Book - Ramona Koval

1.15pm: Yellow Birds - Kevin Powers

2.30pm: Writing as Parker Bilal - Parker Bilal

3.45pm: Native Title - Melissa Lucashenko and Patti Miller

5pm: The Future of the Asia Pacific - Andrea Hirata, Loretta Napoleoni and Tim Soutphommasane

Day Five (Wednesday, March 6)

West Stage

9.30am: All the Anxious Girls - Zsuzsi Gartner

10.45am: Say you’re Sorry - Michael Robotham

12pm: Not Quite Crime - Zane Lovitt and Emily St John Mandel

1.15pm: The Subjects: Story Telling in Extreme Environments - Jennifer Mills, Thom Buchanan, Fee Plumley and Sean Williams

2.30pm: Belomor - Nicolas Rothwell

3.45pm: Blood - Tony Birch

5pm: Hazel Rowley Memorial Lecture - Alex Miller

East Stage

9.30am: Women Artists - Janine Burke and Brenda Niall

10.45am: Orpheus - Ann Wroe

12pm: The Raj - Anne de Courcy and Harry Ricketts

1.15pm: The Burning Library - Geordie Williamson

2.30pm: The Forgetting Tree - Tatjana Soli

3.45pm: Montebello - Robert Drewe

5pm: Maonomics - Loretta Napoleoni

Day Six (Thursday, March 7)

West Stage

9.30am: Storm and Honey - Judith Beveridge

10.45am: Somerton Mystery - Kerry Greenwood

12pm: Griffith Review - Natasha Cica, Rodney Croome, Margaret Merrilees and Danielle Wood

1.15pm: The Review Page - Zsuzsu Gartner, Emily St John Mandel  and Geordie Williamson

2.30pm: Cricket - Gideon Haigh

3.45pm: Indigenous Literacy Foundation

East Stage

9.30am: The Engagement - Chloe Hooper

10.45am: On Black Sisters’ Street - Chika Unigwe

12pm: Bird Watching - Janine Burke and Peter Doherty

1.15pm Earthmaster - Clive Hamilton

2.30pm: Nine Days - Toni Jordan

3.45pm: Flinders - Rob Mundle

5pm - Closing address

 

Writer line-up

Australian writers: Clive Hamilton, 
Lucy Holt, Chloe Hooper, Cheryll Johns, Toni Jordan, Tom Keneally, Cath Kenneally, Christopher Koch, Ramona Koval, Mike Ladd, 
Zane Lovitt, 
Melissa Lucashenko, Dan McGuiness, Ross McMullin, Adrian McKinty, Margaret Merrilees, Alex Miller, 
Patti Miller, Jennifer Mills, Rob Mundle, 
Brenda Niall, Stephen Orr, 
Fee Plumley, 
Tohby Riddle, 
Peter Robb, 
Michael Robotham, 
Nicholas Rothwell, 
Josephine Rowe, Tim Soutphammasane, 
ML Stedman, John Tranter, Vikki Wakefield, Sean Williams, Geordie Williamson, 
Rohan Wilson, Charlotte Wood, 
Danielle Wood and 
Fiona Wright.

International Writers:
 Oliver Burkeman (UK)
, AnneDe Courcy (UK), 
Niromi de Soyza (LKA), 
Fuschia Dunlop (UK), 
Paul French (UK)
, Zsuszi Gartner (CAN)
, Frances  Harrison (UK), 
Kurt Heinzelman (US), 
Andrea Hirata (INDO)
, Tom Holland (UK)
, A M Homes (US), 
Justine Larbalestier (AUS/US)
, Bryony Lavery (UK), 
Karen Lord (BARB)
, Jamal Mahjoub (UK/SUD)
, Omphile Molusi  (RSA), 
Loretta Napoleoni (ITA), 
Emily Perkins (NZ)
, Oliver Pollet (FR/AUS), 
Steven Poole (UK)
, Kevin Powers (US)
Harry Ricketts (NZ)
, Tatjana Soli (US), 
Karen Solie (CAN)
, Adhaf Soueif (EG/UK), 
Edward St Aubyn (UK)
, Emily St John Mandel (CAN)
, Madeleine Thien (CAN), 
Chika Unigwe (BEL), 
Scott Westerfeld (US/AUS), 
Frank Westerman (NED)
 and Ann Wroe (UK).

The souvenir Adelaide Writers’ Week 2013 program is available at Adelaide bookshops and newsagents for $10.

adelaidefestival.com.au/2013/writers_week/adelaide_writers_week

Comments

Related Content